Foto: Karolina Martinková, hc-olomouc.cz
Klíčový zápas světového šampionátu klepe na dveře. Ve čtvrtfinále, které každoročně oddělí úspěšné od neúspěšných, změří národní tým síly s Finskem. „Důležitý bude začátek a to, kdo dá první gól. Na téhle úrovni je strašně těžké otáčet zápasy,“ líčí v rozhovoru pro Hokej.cz zkušený trenér Zdeněk Venera.
Jaké jsou vaše dojmy ze zápasu národního týmu proti Kanadě?
Myslím, že mužstvo obstálo. Pod dojmem předešlého utkání proti Norsku, které nám vůbec nevyšlo, si většina myslela, že Kanada nás semele. To se nestalo. Byli jsme vyrovnaným soupeřem. To je hlavní pozitivum směrem k čtvrtfinále.
Kanada rozhodla o svém triumfu v prvních deseti minutách třetí třetiny. Nehráli Češi až příliš pasivně?
Ze svých zkušeností vím, že každý zápas má určité fáze. Chvilku se daří jednomu, chvilku druhému. Málokdy se vám všechno sejde tak, že dominujete celých šedesát minut. Neřekl bych, že jsme byli pasivní, bylo to o tom, že Kanada ukázala svou kvalitu, která je obrovská. Všichni víme, že mají z čeho vybírat. Když jim někteří hráči odřeknou, můžou je nahradit stejně kvalitními. Kdyby za nás hráli Pastrňák s Nečasem, bylo by to taky jiné.
„Nikdo nemůže po čtyřicetiletém hráči chtít, aby byl vidět celý zápas.“
Velká očekávání jsou i letos od Romana Červenky, ale slyšel jsem názory, podle kterých je na něm patrná únava z náročné sezony. Váš pohled?
Nikdo nemůže po čtyřicetiletém hráči chtít, aby byl vidět celý zápas. Zodpovědnost na sebe musí vzít mladší kluci. Roman je každopádně obrovsky zkušený. I když v daném zápase nedominuje, vždycky jeho chvíle přijdou. Věřím, že ve čtvrtfinále bude velmi platný.
Co jakožto bývalý vynikající bek říkáte na hru české defenzivy?
Vždycky to samozřejmě může být lepší, ale nechtěl bych hodnotit jen obranu. Obrana a útok jsou spojené nádoby. Dáváme málo gólů, v popředí kanadského bodování mistrovství světa prakticky nikoho nemáme. I obráncům by se hrálo lépe, kdyby útočníci dávali pět šest gólů na zápas. Když jste pod tlakem a víte, že dva inkasované góly vás můžou stát výsledek, není to jednoduché.
Ve čtvrtfinále narazí národní tým na Finsko, jaký zápas očekáváte?
S trochou nadsázky můžeme říct, že mistrovství světa začíná až teď. Asi nikdo nepředpokládal, že bychom neměli proklouznout do čtvrtfinále. Finové jsou samozřejmě velmi kvalitní soupeř, mají šikovné hráče. Klíčový podle mě bude začátek zápasu a to, kdo dá první gól. Na téhle úrovni je strašně těžké otáčet výsledek.
Může hrát v prvních minutách roli, že se český tým musel stěhovat z Fribourgu do Curychu?
Nemyslím si. Hráči jsou natolik zkušení, že tohle je nerozhodí. Navíc mají kolem sebe špičkový servis, který jim zajišťuje rozsáhlý realizační tým.
„Radima Rulíka dobře znám a věřím, že se rozhodne správně. Je to velmi uvážlivý trenér.“
Kdo podle vás dostane důvěru v brankovišti?
Těžká otázka. Radima Rulíka dobře znám a věřím, že se rozhodne správně. Je to velmi uvážlivý trenér. Veřejnost vás vždycky soudí podle výsledků, ale málokdo si uvědomuje, že jedině trenéři mají dokonalý přehled o situaci v mužstvu. Mám tím na mysli aktuální formu, zranění a tak dále. Proto nechci tipovat.
Na závěr k domácím Švýcarům. Jejich silná generace byla od roku 2012 čtyřikrát ve finále světového šampionátu, ale na kýžené zlato nedosáhla ani jednou. Může být domácí prostředí posledním dílkem skládačky?
Určitě ano. Přirovnal bych to k mistrovství světa před dvěma lety, které se hrálo u nás. Panovala tady taková hokejová horečka, že hráči ze sebe vydali absolutní maximum. Kdyby se hrálo kdekoliv jinde, dost možná by si tolik na dno nesáhli. Švýcaři hrají skvěle, nechci říkat, že stoprocentně získají zlato, ale určitě to je v jejich silách.
ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: tym@redakce.hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: podpora@hokejka.cz