Trh, přestupy i TOP 4. Manažer Vrábel: Nikdo nevěřil, že... Co ho zaráží?

Tomáš Vrábel | Foto: hcverva.cz

Plníme plán tak na 200 %, mohli se na podzim plácat po ramenou v Litvínově. Chemici v pozici extraligového lídra, před giganty jako Sparta nebo Dynamo? Po letech úmoru potřebná injekce pozitivity. „Začátek byl opravdu snový. Pak jsme jen chtěli, aby ten pád byl co nejkratší,“ reflektuje pro hokej.cz sportovní manažer Tomáš Vrábel.

Přestože s postupujícím zápasovým kalendářem Verva vyklidila elitní pozice, tak pořád závodí o čtvrtou místenku přímo do čtvrtfinále play off. Dlouhodobá fáze ligy vrcholí, týmy před finišem sbírají poslední síly.

Člen litvínovského vedení popisuje lednové dění na konci přestupního termínu, hovoří ale také o rekonvalescenci kapitána Matúše Sukeľa nebo rozhodujícím období sezony.

Rýsovala se před uzávěrkou přestupů nějaká dohoda?
Chtěli jsme kádr primárně rozšířit, ale ne za každou cenu. Během prosince a ledna jsme byli v úzkém kontaktu s jedním až dvěma Čechy v zahraničí. Bohužel jejich příchod nedopadl. Do posledního dne jsme čekali ještě na převzetí smlouvy jednoho hráče v extralize, ale to taky nedopadlo. Nechtěli jsme přivádět neprověřené cizince. Věříme kádru, který tady aktuálně máme. Zatím se pohybuje kolem čtvrtého místa v tabulce. 

Zákulisím nicméně létaly spekulace o možném trejdu s extraligovým konkurentem…
Co se ke mně dostalo ohledně Karlových Varů, tak to bylo úplně mimo. Neproběhl telefonát ani z jedné strany, že by to někdo zkoušel. Nic jsme neiniciovali my, ani druhá strana.

„Obchodovaly kluby, které měly co nabídnout a disponují finančními prostředky.“

Do zbrojení nejvíc šlápli aspiranti na titul, silná trojka z Pardubic, Sparty a Třince. Váš pohled na dění těsně před deadlinem?
Z mé strany bylo víceméně vše při starém – obchodovaly kluby, které měly co nabídnout a disponují značnými finančními prostředky. V tom jsme zainteresovaní nebyli, neměli jsme finanční možnosti na vyplácení hráčů z jejich klubů a podobně, z mého pohledu to změna nebyla. Samozřejmě jsem to vnímal a sledoval, měl jsem informace o tom, co se chystá a co by se mohlo dotáhnout. Bylo to zajímavější než v minulých letech, ale pro nás zase tak moc ne. My jsme o výměně hráčů neuvažovali, v závěru ledna jsme to neřešili. Tým jsme chtěli jen doplnit.

Můžete být konkrétní? Na první dobrou mě napadá post centra, kde už několik měsíců schází Matúš Sukeľ. I to se zřejmě projevuje na tristní bilanci, co se týče vhazování.
V této statistice je jeho absence hodně cítit. Měli jsme zájem přivést takového centra, o kterém jsme všichni přesvědčení. Je důležitý nejen na buly, ale v celém herním pojetí, kdy spojuje křídelníky a útočníky s obránci. Bohužel na trhu nebylo takové jméno, které by nás zaujalo a měli bychom na něj finanční prostředky.

Lákat na trhu kvalitního centra je jako hledat jehlu v kupce sena, ne?
Přesně, centry a přesilovkové obránce. Neznám klub, který by o ně neměl zájem.

Mimochodem, kdy by měl být kapitán Sukeľ připravený do akce?
Věřím, že se vrátí v nejbližších týdnech. Pozitivní scénář je krátce po reprezentační pauze, ale může se to o pár zápasů protáhnout. Nechceme to v žádném případě uspěchat, protože si myslím, že by to bylo krátkozraké. Ale věřím, že se brzy objeví v sestavě.  

„Pozitivní scénář je krátce po repre pauze, ale může se to o pár zápasů protáhnout.“

Myslíte, že se ho podařilo plně nahradit?
Asi bych řekl, že ne. S Matúšem bychom byli silnější, o tom jsem přesvědčený. Na druhou stranu se s tím kluci popasovali velmi dobře, postavení v tabulce tomu odpovídá. Klobouk dolů před stávajícím kádrem. Samozřejmě nám hrozně moc chyběl na ledě i mimo něj. První zápasy po jeho zranění to bylo nejvíc vidět a cítit.

V podobných situacích na sebe mohou upozornit noví lídři, co říkáte?
Jasně, některé zápasy táhne někdo, jiné zase někdo další. Velmi nám pomohl Pepa Jícha, který tady v minulé sezoně odehrál dva zápasy. Letos jsme měli dopředu vyjednané podmínky, že ho můžeme využít v deseti utkáních. Přestože byl jeho program velmi náročný, protože nastupoval v Litoměřicích, tak tady odehrál dobré zápasy. Pomohl nám, díky mu za to.

A co Tomáš Urban, který v Litvínově hostoval do konce ledna? 
Ukázal se velmi dobře. Měli jsme zájem o to, aby tady podepsal smlouvu, ale ještě před tím hostováním se rozhodl pokračovat v Pardubicích. I tak jsme to viděli jako dobré doplnění a rozšíření týmu s ohledem na to, že Matěj Maštalířský odjede na MS dvacítek. Tomáš tady odvedl dobrou práci a pomohl nám, navíc zase viděl rozdíl oproti Chance lize. Myslím, že to byla situace, kdy vyhrály obě strany. Přestože jsme o jeho setrvání stáli, tak Pardubice potřebovaly mít rozšířené áčko pro závěr sezony.

Když jste zmínil juniora Maštalířského, jak vidíte jeho budoucnost? Klub si relativně nedávno pojistil jeho služby novým kontraktem. 
Matěj dostal šanci, víceméně jsme se o tom bavili od léta. Nakonec byla vinou marodky ještě větší, než jsme si mysleli a on to uchopil po všech směrech dobře. Vybojoval si nominaci na MSJ, to je velmi dobrá vizitka. Kromě toho tam může jet i příští rok. Do budoucna s ním počítáme. Teď je součástí juniorského týmu, kde si má osahat roli lídra. Všechno probíhá v rámci jeho rozvoje.

K aktuální podobě kádru – můžete tradičně počítat také s hráči na střídavé starty?
Když nepočítám hráče z mládeže, tak máme na soupisce sedm brankářů, sedmnáct obránců a jednatřicet útočníků. V 99 % případů je to stejně nastavené tak, aby tady ti hráči mohli nastoupit po dohodě s kluby, kde mají smlouvy. Snažili jsme se úplně maximálně, co to šlo. Podle mě se v rámci naší aktivity podařilo mít soupisku širokou. Ale jestli se někdo ukáže v litvínovském dresu, nad tím visí otazník. 

„Podle mě se v rámci naší aktivity podařilo mít soupisku širokou. Snažili jsme se maximálně.“

Co mužstvo pro příští sezonu? Není tajemstvím, že se skládá dlouho před květnovým datem… V souvislosti s Vervou bude všechny zajímat hlavně Ondřej Kaše.
Řeknu to takhle – jádro týmu chceme nechat pohromadě. Jestli tam nastanou větší či menší změny, to teď zveřejňovat nechceme. Naše myšlenka je ale taková, že tým chceme z velké části udržet spolu. 

Dobře, zeptal bych se ještě na nadcházející vrchol ročníku. Přizpůsobila se očekávání tomu, co tým předváděl zejména na jeho počátku? 
Ano, před sezonou jsme se rozhodně nebavili o tom, že cílíme na čtyřku. Dneska už to tak ale je, protože jsou za námi více než tři čtvrtiny základní části. Věřím tomu, že tým je mentálně silný na to, aby o to zabojoval a ve výsledku si to uhrál. Výsledky i výkony jsou nad očekávání, začátek byl opravdu snový. Nikdo během toho nevěřil, že takhle dohrajeme celou sezonu, to je nad naše možnosti. Pak jsme jen chtěli, aby ten pád byl co nejkratší. Věřím, že s koncem základní části se výkony a výsledky stabilizují. Kabina je zkušená a hladová, určitě vnímá, že se blíží play off a je to jiná soutěž. Je to určitý proces a cesta, věřím, že to všechno směřujeme do úspěšného finiše.

Tomáš Vrábel a Pavel Hynek

Tomáš Vrábel a Pavel Hynek | Foto: Jan Jindra, hcvl.cz

S čím panuje spokojenost a kde naopak vnímáte, že to trochu skřípe?
Začnu tím, co mě mrzí a zaráží… To jsou herní výkyvy. Před Vánoci jsme tam měli výpadky, kdy se nám velmi nedařilo. Chtěli bychom to stabilizovat, ale jinak je projev ve většině zápasů dynamický a hokejový. Je radost se na to koukat. Věřím, že výpadků směrem dolů už bude míň a míň.

Existuje na to ale nějaký recept, jak taková zaváhání minimalizovat? Litvínov se navíc prezentuje dost ofenzivním pojetím hry…
Za mě už se blíží fáze sezony, kdy bychom chtěli a měli umět přepínat mezi tím, kdy chceme hrát dynamicky, aktivně a útočně, a kdy záměrně vyčkávat a hrát takticky stoprocentně do obrany. To je věc, kterou bychom s blížícím se play off měli zvládnout. Bude to strašně důležité. Kluci jsou zkušení, řada z nich má bohaté kariéry v extralize i zahraničí. Myslím, že to není o nějakém drilu, ale spíš si říct záměr a dodržovat ho do puntíku.

Věříte, že je tým vhodně poskládaný pro vyčerpávající play off zápasy?
Víme o tom, že bychom po letech, kdy se tady hrálo dole, chtěli udělat úspěch. Podle mě jsme připravení.

„Víme o tom, že bychom po letech, kdy se tady hrálo dole, chtěli udělat úspěch.“

Čím si odůvodňujete kontrast mezi domácími a venkovními výkony? Nabízí se dva zásadní faktory – menší led a vášnivá podpora fanoušků...
Jediný racionální důvod je velikost hřiště. V Litvínově je hodně malé, tým na něm trénuje celý rok a sedí jeho stylu. Ale jestli chceme být úspěšní, tak se s tím musíme popasovat i venku. Nevidím v tom nic jiného než mentální nastavení lídrů a celého mančaftu. Je to věc, se kterou si musíme poradit. Už přichází čas, kdy musíme ukázat, že to umíme i venku.

S ohledem na to by byla do play off výhoda litvínovského prostředí klíčová, ne?
Vidím to tak, ale na rovinu se k tomu neupínám. V play off přece budeme muset vyhrát i venku. Nebral bych to nějak dramaticky – je to play off, program se odehrává doma i venku. Nepřikládám tomu váhu. 

Takže ani neskenujete tabulku a nemalujete si různé scénáře?
Dopředu nekalkuluju, je mi to jedno. Samozřejmě sleduju výsledky celé extraligy, chtěli bychom do čtyřky. Ale nekoukám se na to, jestli máme bod, dva nebo tři náskok. Dívám se spíš na to, aby tým byl připravený na další zápas. 

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz