Technika opět druholigová. Manažer otevřeně o kádru i penězích. Co Brabenec?

Foto: Facebook Technika Hockey Brno

22. září 2023, 11:02

Pavel Mandát

Už jen hodiny zbývají do obnoveného debutu Technky Brno ve 2. lize. Ředitel klubu Pavel Kubica poskytl Hokej.cz obsáhlý rozhovor, v němž přišla řeč na vize klubu, hráčský kádr i fanoušky. „Za mě doba hájení být nemůže. Každý k tomu musí přistoupit naplno od prvního zápasu," hlásí rezolutně nejvýše postavený muž Techniky.

Techniku čeká nováčkovská sezona ve 2. lize. Ta bývá pro řadu klubů mnohdy očistcem...
Pro nás je to očistec už od začátku dubna, kdy jsme v baráži postoupili přes Pelhřimov do 2. ligy. Hned od té chvíle jsme začali připravovat sezonu ve vyšší soutěži. Přistupujeme k ní s obrovskou pokorou, prvořadým cílem je zachránit se a nemít sestupové starosti. Od toho se chceme odrazit, abychom se v soutěži mohli etablovat na delší časový úsek.

Počítáte, že týmu v začátku soutěže poskytnete určitou dobu hájení?
Za mě doba hájení být nemůže. Každý k tomu musí přistoupit naplno od prvního zápasu. A pokud to nepůjde, jsme připraveni dělat změny klidně po prvním kole.

Takže u vás nikdo nemá nic jistého?
Upřímně? Jedinou jistotu má náš klubový lékař. Všichni do toho musíme jít hned od prvního kola naplno. Kdo nebude schopen podřídit se týmu, musí počítat s možnými následky.

„Pokud to nepůjde, jsme připraveni dělat změny klidně po prvním kole."

Máte za sebou kompletní sadu přípravných zápasů, co vám ukázaly?
Že nás čeká extrémně těžká sezona. Hned v prvním přípravném utkání ve Vyškově jsme dostali pomyslnou facku. Jestliže si někdo po jarním postupu do 2. ligy myslel, že máme na soutěž dostačující kádr, byl rychle vyveden z omylu. Museli jsme složit tým, který je nový zhruba z 65 procent.

Hrála v nutnosti takto významně přebudovat kádr zásadní roli výkonnost, nebo spíš fakt, že 2. ligu v dnešní podobě těžko skloubíte s civilním zaměstnáním?
U starších hráčů, dejme tomu třicátníků, šlo opravdu spíš o to, že by se 2. lize nemohli věnovat na sto procent kvůli pracovním povinnostem. Oslovili jsme naprostou většinu těchto kluků, třeba u Ondry Stehlíka nebo Honzy Bočka nepochybujeme o tom, že by 2. ligu zvládli a že by byli přínosem pro náš tým. Mají nicméně rodinu a práci, takže by se 2. lize nemohli věnovat naplno, což chápeme.

„Jedinou jistotu má náš klubový lékař."

Jaká je vlastně dlouhodobá vize klubu? Vzhledem k tomu, že Technika je především mládežnický klub, předpokládám, že vaším záměrem je zejména přivádět do 2. ligy vlastní odchovance.
Říkáte to naprosto správně. Opravdu chceme hrát především na naše mladé. Chceme, aby se vyhráli a aby postupně mohli mířit výš. Do Chance ligy nebo i dál. Všichni o tom mluví, že je potřeba, aby mladí dostali prostor. My o tom mluvit nechceme, chceme to dělat. Samozřejmě je nám ale jasné i to, že mladí kluci k sobě potřebují někoho zkušeného.

Foto: Facebook Technika Hockey Brno

Ostatně právě s tímhle záměrem jste oslovili Kamila Brabence. Naskočí za Techniku do ostrých zápasů?
Kamil nám řekl, že bude hrát, pokud mu to tělo dovolí a bohužel musíme říct, že mu to tělo nedovolilo. Objevily se u něj bolesti zad, které mu znemožnily věnovat se hokeji naplno. Na rovinu nám sdělil, že pokud hokeji nemůže dát všechno, prostě ho hrát nebude.

„U Ondry Stehlíka nebo Honzy Bočka nepochybujeme o tom, že by 2. ligu zvládli a že by byli přínosem, ale soutěž by neskloubili s civilním zaměstnáním."

Typické uvažování pro profíky s extraligovou minulostí.
Ano, tohle uvažování vidíte u většiny hráčů patřících do starší generace. Někdy mám pocit, že mladíci si myslí, že všechno přijde samo, ale samozřejmě nepřijde…

Kdo Kamila Brabence na pozici mentora nehradí?
Tuhle roli dostane Karel Benýšek, zkušený čtyřicátník, který za Techniku odehrál přes 600 zápasů. Přes léto kvalitně potrénoval, zhubl snad deset kilo, věříme, že nám pomůže.

„U Kamila Brabence se objevily bolesti zad, které mu znemožnily věnovat se hokeji naplno."

Karel Benýšek je útočník, co posílení obrany?
Chtěli jsme přivést ještě jednoho zkušeného beka, který by zadním řadám dodal klid, ale v tuto chvíli se nikdo nepotvrdil. Určitá jednání nicméně ještě vedeme. Uvidíme v pozdější fázi sezony. Na druhou stranu k nám dorazil Patrik Vašíček, mladý čtyřiadvacetiletý bek, který už toho ale má za sebou spoustu. Role mentora by tedy měla patřit jemu a samozřejmě nesmím zapomenout na Tomáše Úlehlu.

Hráči Techniky Brno v přípravě na sezonu 2023/2024.

Hráči Techniky Brno v přípravě na sezonu 2023/2024. | Foto: bkhb.cz

Lukáš Blaha nevyšel?
Lukáš projevil přání se s námi připravovat. Vyhověli jsme mu a uzavřeli džentlmenskou dohodu, že pokud nenajde angažmá v zahraničí, které preferuje, nastoupí za nás. Momentálně ho našel v Itálii, jsme ale dohodnuti, že pokud by mu nevyšlo podle představ a vracel by se, zakotvil by u nás.

„Dorazil k nám Patrik Vašíček, měl by být jedním z mentorů naší obrany."

Do Techniky Brno má střídavé starty vyřízeno hned několik hráčů Znojma. Jak bude fungovat vzájemná spolupráce?
Se Znojmem jsme se dohodli na tom, že hráči, kteří u nich nebudou mít adekvátní zápasové vytížení v Chance lize, dostanou příležitost u nás. Máme k dispozici určité portfolio hráčů, přičemž trenéři Znojma nám před každým zápasem řeknou, kteří z těchto hráčů přijedou a kteří ne. Jsme za takovou spolupráci rádi, přijde hráčská kvalita, která pomůže našemu mladému mužstvu v růstu.

2. liga je náročná nejen sportovně, ale i finančně. Kolik pomyslných kilogramů přibral váš rozpočet?
Konkrétní v tuto chvíli být nechci, protože řada jednání stále probíhá, ale k navýšení přirozeně došlo. Oproti loňsku jsme rozpočet navýšili zhruba o 120 procent.

Pomohl Technice postup do 2. ligy v námluvách se sponzory?
Upřímně? Řekl bych, že ne. V Brně máme hokejovou extraligu, fotbalovou první ligu, máme tady basketbal, volejbal, házenou i další sporty… Takže podle mě postup Techniky do 2. ligy nehrál u partnerů žádnou roli. Buď se nám je zkrátka podaří přesvědčit skrz naše vize, nebo nepodaří. Peníze se rok od roku shání hůř.

„Jestli Technice pomohl postup do 2. ligy při shánění partnerů? Upřímně? Řekl bych, že ne."

Nedílnou součástí rozpočtu hokejových klubů jsou finance ze vstupného. Jenže z vlastní zkušenosti vím, že když Technika hrála ve 2. lize naposledy, její zápasy moc netáhly. S jakou návštěvností byste byl spokojen nyní?
Mým přáním je, abychom se v průměru dostali k 200 fanoušků na zápas. Je ale samozřejmě otázkou, jak fanoušci k soutěži přistoupí. Víme, že do ochozů je přilákáme jen kvalitní prací.

Mám to chápat tak, že jste investovali do marketingu a přidružených oblastí?
Je to tak, investovali jsme do marketingu, přičemž nyní se soustředíme především na prezentaci prostřednictvím sociálních sítí. Na 4. listopadu navíc plánujeme výroční utkání ku příležitosti 60 let od založení Sportovního klubu Technika a rovněž nás čeká tradiční Vánoční utkání.

Když bychom se bavili po sezoně, s čím byste byl spokojený?
Prvním cílem je, abychom si na konci soutěže 9. března mohli říct, že nemusíme hrát baráž s posledním mužstvem české skupiny. Druhým cílem je, abychom sezonu absolvovali s vyrovnaným rozpočtem a nikomu nic nedlužili a třetí cíl spočívá v tom, aby byl v létě o naše kluky zájem. Aby dostali příležitost v Chance lize, případně i v extralize.

Hráči Techniky Brno v přípravě na sezonu 2023/2024.

Hráči Techniky Brno v přípravě na sezonu 2023/2024. | Foto: bkhb.cz

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz