Šimon Bělohorský | Foto: Caroline Elizabeth Zalud
12. srpna 2025, 0:02
hokej.czČeská osmnáctka potvrdila roli favorita a do Hlinka Gretzky Cupu vstoupila výhrou, když především díky výborné druhé třetině, ve které vstřelila čtyři góly, porazila Švýcarsko 6:2. Na tomto vítězství se podíleli také hráči s libereckou stopou – vedle obránce Lukáše Kachlíře to byl rovněž dvougólový útočník Šimon Bělohorský.
Šimone, jak jste spokojený se vstupem do turnaje?
Je to důležitá výhra, budeme muset na to navázat a vyhrát další zápasy.
Výsledek vypadá pro český tým jednoznačně, ale najdete i nějaké nedostatky?
Určitě tam je prostor na zlepšení, v úterý se na to na tréninku podíváme.
Začátek od vás nebyl úplně suverénní, Švýcaři v osmé minutě otevřeli skóre utkání. Znervóznělo vás to?
Přišlo mi, že jsme přestali hrát, a myslím, že to bylo vidět. Pak jsme ale ožili na střídačce a ožilo to i na ledě.
Ve druhé třetině jste čtyřikrát skórovali a odskočili tím do velkého náskoku. Co zaznělo v kabině před touto dvacetiminutovkou?
Trenéři nám řekli hodně věcí, co máme zlepšit a co bylo dobrý. S kluky jsme se nakopli, když trenéři odešli, a do druhé třetiny jsme vlétli líp.
Na výhře Česka jste se podílel i dvěma trefami. Cítil jste se dobře?
Určitě ano, i s Američany jsem se cítil dobře. Sedí mi to tady.
„Hodně lidí říká, že jsem hlavně střelecký typ.“
Jsou právě góly něčím, co se od vás očekává?
Určitě, hodně lidí říká, že jsem hlavně střelecký typ.
A myslíte si, že to očekávají i skauti na tribuně?
Podle mě jo, budou spíš koukat na mě jako na střelce než na někoho, kdo jde do soubojů.
Když jste se dostali do takového vedení, přišel pokyn od trenérů, abyste hráli víc do defenzivy?
Určitě. Když jsme začali vyhrávat a bylo to o tři čtyři góly, chtěli jsme hrát s jedním útočníkem dozadu, abychom měli zajištěnou obranu a tolik neriskovali.
Měli jste pak prostor užít si atmosféru? Diváci byli poměrně dost slyšet…
Určitě, ale pořád jsme byli vtažení do toho zápasu, takže vnímali jsme to, ale ne tolik.
Z těsné blízkosti propálil gólmana Šimon Bělohorský a otáčí skóre v náš prospěch! ?
?? ⚔️ ?? 2:1 pic.twitter.com/Fx031JMVid
— Český hokej (@czehockey) August 11, 2025
Středobodem sestavy byl z hlediska pozornosti fanoušků obránce Lukáš Kachlíř, který je jedním z nejmladších hráčů na turnaji, ale proti Švýcarům zaznamenal tři kanadské body. Co na to říkáte?
Kachlu znám už strašně dlouho, je to super hráč dozadu i dopředu a kámoš. I když je mladší, v kabině se nebojí mluvit a bylo to tak i v Liberci. Má tady svoje místo a vždycky ho bude mít.
„V Liberci máme super trenéry, akademie jde podle mě pořád nahoru. Určitě to musí být od nás ledě vidět.“
Zajímavé je, že o čtyři branky se postarali liberečtí hráči. A stopa Bílých Tygrů je vidět i v dalších reprezentacích. To vás musí těšit, že?
V Liberci máme super trenéry, akademie jde podle mě pořád nahoru. Určitě to musí být od nás ledě vidět.
Vy ale budete Liberec opouštět, míříte do Kanady. Je to pro vás velká kariérní změna?
V Liberci jsem vyrůstal a hraju tam odmalička, takže to zabolí u srdíčka. Musím se ale posunout dál.
V úterý vás čeká zápas s Finy. Co od něj očekáváte?
Očekávám soubojovou hru – budou hrát hodně do těla a bude to rychlý hokej. Musíme si hodně posouvat puky a komunikovat mezi sebou.
Zřejmě víte, o co v tomto utkání půjde. Výhrou byste se s největší pravděpodobností posunuli do semifinále, naopak porážka by byla vzhledem k síle Kanady komplikací. Myslíte na to?
Určitě to máme v hlavě, ale snažíme se na to nemyslet, hrát naši hru a pokračovat v tom, co děláme.
ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: tym@redakce.hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: podpora@hokejka.cz